Ofis Dekorasyonu

Ofis dekorasyonu ile ilgili keyifli bir sohbet…

1 ). Sizce Ofis tanımı nedir ?

2 ). İş hayatında ofis dekorasyonunun önemi nedir?

3 ). Ofis tasarımında yapılan tasarımın çalışan üzerinde etkisi nedir?

4 ). Ofis dekorasyonunun genel hatları nasıl olmalıdır?

5 ). Ofis dekorasyonunun olmazsa olmazları var mıdır sizce ?

6 ). Ofis içi dekorasyon uygulamalarında havalandırma, aydınlatma ve renklendirmede dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

7 ). Tasarımların işverene, çalışana ve müşteriye etkileri nasıl olmalıdır?

8 ). Bir iş yerinde güçlü müşteri portföyü oluşturmak için dikkat edilmesi gereken dekor detayları nasıl olmalı?

Sağlıklı bir ticarette, karşınızdaki kişiyi tanıyabilmek çok önemlidir.

Bu sebeple farklı bir ofise girdiğinizde, kişileri çok daha kolay analiz edebilirsiniz.

1 ) . Sizce Ofis tanımı nedir ?

Ofislerimiz ;

Çalışanların, işi yapma biçimlerini, belirli bir program altına alması amacı ile oluşturulmuş alanlardır.

İş için özelleşmiş mekânları yaratmayı zorunlu hale getirmiş ticari zihniyetin hakim olduğu ülkemizde, sektör gözetmeksizin, her firmanın tereddütsüz en önemli çalışma alanıdır Ofisler…

Ve ziyaretçilerimizin, gerçek anlamda firmamız adına oluşturacağı düşüncelerin temelidir.

2 ) . İş hayatında ofis dekorasyonunun önemi nedir?

Dekore ettiğimiz ofisler, ticaretinizdeki hedef kitlenin size karşı ilk izlenimini oluşturur.

Bu izlenimlerin devamında, geliştirmeyi düşündüğünüz iş paylaşımlarının olumlu ilerlemesi için hafızalarda elit bir mekan olarak kalmasını sağlar…

3 ) . Ofis tasarımında yapılan tasarımın çalışan üzerinde etkisi nedir?

Ofis ortamında çalışan her kişi, kendi hayatını ve yaşamını ofise yansıtır. Kullandığı masanın düzeni, kişinin çalıştığı ortamdaki mutluluğunu ve iş disiplinini gösteren unsurların başında gelir.

Bununla birlikte çalışanlar, ortamın olumlu ve olumsuz tüm şartlarından etkilenir. Akabinde verimlilik, işe bağlılık, saygı ve iş kalitesi aşama aşama artar…

4 ) . Ofis dekorasyonunun genel hatları nasıl olmalıdır?

Aslında her ofisin bir karakteri ve hitap ettiği bir sektör vardır.

Günümüzde ofis kurmayı planlayan kişilerin genel olarak yaptığı ortak bir yanlış bulunmaktadır.

Sanılır ki; alınacak bir mobilya takımı ofis detaylarını çözecektir.

Esasen konunun özü, seçilecek ürünün kalitesi ve renk uyumudur. Bu süreçte, mimari çözüm anlamında öncelikle kullanıcıların isteklerini ve bütçelerini doğru belirleyebilmek gerekir. Bu doğrultuda yapılacak çalışmaları, aşama aşama yürütmek en doğrusudur.

5 ) . Ofis dekorasyonunun olmazsa olmazları var mıdır sizce ?

Ofislerde ihtiyaç duyulması gereken en önemli detay, çalışanların en verimli şekilde görevlerini yerine getirebilmeleri için sağlıklı ve doğru seçilmiş aydınlatma sistemi, geniş ve ferah bir alan, günümüz ticaretine uygun elektronik altyapı ve temiz hava koşullarıdır.

Titriniz ne olursa olsun, her çalışanın ofis içerisinde kendisine özel bir kaç aksesuarı da olmalıdır. Bu aksesuarlar personelin motivasyonunu hep yüksek tutacaktır.

6 ) . Ofis içi dekorasyon uygulamalarında havalandırma, aydınlatma ve renklendirmede dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Havalandırma sistemlerinin, teknolojik olarak çok farklı cihazlar ile alternatif çözüm aralıkları bulunmaktadır. Ancak, uyulması gereken en ciddi konu, kişilerin çalışma ortamlarındaki temiz hava koşullarıdır. Çok düşük maliyetlerle de temiz ve kaliteli hava koşullarının sağlanması mümkündür.

Aydınlatma hususunda ise, gerçekten çok ciddi teknolojiler mevcuttur. Personelin yaptığı işin önemi gözetilmeksizin, kullanılan bilgisayar teknolojilerinin de performansını maksimum seviyeye çıkarabilmek ve personel sağlığına da zarar vermemek adına ortama ne çok az, ne de çok fazla ışık oyunu yapılmalıdır.

Bu iki olmazsa olmaz teknolojik konular; alanında yetkin, tecrübeli ve işinin ehli kişi ve kurumlardan alınacak profesyonel destekler ile çözüme kavuşturulmalıdır.

7 ) . Tasarımların işverene, çalışana ve müşteriye etkileri nasıl olmalıdır?

Ofislerde kullanılacak ürünlerin, modüler ve fonksiyonel olması çok önemlidir.

Personelin uyumlu çalışmasını ve verimliliğini artırabilmek adına çok ciddi kararlar verilmelidir. Görev tanımlarına uygun, motivasyonlarının ve performanslarının üst seviyede tutulması esas olmalıdır.

Bu şartları yerine getirebilen firmalarda genel olarak, takım çalışması, personel uyumu ve dolayısıyla da müşteri memnuniyetinin üst seviyelerde olması kaçınılmaz olacaktır.

8 ) . Bir iş yerinde güçlü müşteri portföyü oluşturmak için dikkat edilmesi gereken dekor detayları nasıl olmalı?

Kurumsal firmalarda, ofis çalışanlarının işi ne kadar doğru ve verimli yaptığından başka, ziyaretçilerimizin geldikleri ortamda nasıl ağırlandığı da çok önemlidir.

Güzel bir giriş alanı, firmamızı tanıtıcı kataloglar ile güçlendirerek, oluşturacağımız bekleme alanlarıyla çok rahat ve etkili bir iş görüşmesi ile sonuçlandırılabilir.


Y . M İ M A R

M E H M E T D E N İ Z